Generalnie kocham się uczyć, odkrywać nieodkryte i od czasów małej dziewczynki odczuwam nieodparty głód wiedzy. Wydaje się zatem oczywiste, że po kilku latach prowadzenia hodowli kotów, zafascynowana ich urodą i różnorodnością postanowiłam sięgnąć głębiej w istotę ich tajemniczego, jak mi się zdawało, świata. Przez kilka kolejnych lat bardzo intensywnie stewardowałam na niezliczonych wystawach kotów rasowych. Pewna część mojej dzisiejszej wiedzy pochodzi z tamtego okresu. Zawdzięczam ją sędziom, innym hodowcom. Niemniej jednak nadal twierdzę, że koty były, są i będą moim najlepszym nauczycielem. Od początków mojej pracy koty powoli wprowadzały mnie w swój magiczny świat aż całkowicie odkryły go przede mną. W mojej długiej podróży w nieznane z czasem zaczęłam czuć, jak zatracam się bez reszty a moje życie zaczyna splatać się kotami. Po zdanym celująco egzaminie na początku 2007 roku zostałam najszczęśliwszym na świecie asystentem sędziowskim FIFe kategorii III, dotyczącej kotów krótkowłosych.

Dwa lata później w kwietniu w fińskich Helsinkach zdałam końcowe egzaminy a tym samym zostałam Międzynarodowym Sędzią Felinologicznym FIFe kat. III. Moje marzenia spełniły się, jednak... głód wiedzy nadal pozostawał.

Jako hodowca najbardziej eleganckiej rasy kotów we Wszechświecie nie mogłam odmówić sobie edukacji związanej z kotami syjamskimi i orientalnymi, które są moją drugą miłością zaraz po Cornish Rexach. Z tego powodu w listopadzie 2010 roku w Turku w Finlandii zdałam kolejne egzaminy i tym samym zostałam Międzynarodowym Sędzią FIFe kat. IV.

Prawdę mówiąc, nie planowałam przez najbliższe lata poszerzać swoich zainteresowań o kolejne kategorie kotów. Wszystko zmieniło się pewnego niezwykłego dnia na jednej z wystaw we Włoszech. Ujrzałam tam "dzieło sztuki" - białego kota perskiego, który posiadł moją duszę, umysł i serce. Nie mogłam przestać o nim myśleć.

Zaczęłam czytać o kotach perskich i ich krótkowłosych braciach, kotach egzotycznych. Ostatecznie doszłam do wniosku, że jako artysta, nie mogę odmówić sobie przyjemności bliższego obcowania z tak królewskimi istotami.

 

Po ponad dwuletnim szkoleniu przystąpiłam już po raz trzeci do następnych trudnych egzaminów. W listopadzie 2013 roku w Turku, w Finlandii zostałam Międzynarodowym Sędzią FIFe kat. I.

Czas pokaże, co będzie dalej. Zaczynam powoli dostrzegać urodę kotów pół-długowłosych. Są dla mnie prawdziwym wyzwaniem, szczególnie dlatego, że czasami nie są jednorodne w typie. Jednak dla mnie zawsze im jest trudniej tym jest bardziej interesująco, zatem uczę się o kotach z kategorii II już teraz.

Przynajmniej połowę weekendów w roku spędzam na wystawach FIFe w Europie. Kocham to, co robię i mam nadzieję, że dalej będę zarażała moją miłością do kotów i ich piękna nowe pokolenia uczniów sędziowskich.

Do zobaczenia na wystawach!

Anna Wilczek, Międzynarodowy Sędzia Felinologiczny FIFe kat. I, III i IV

 copyright © all rights reserved  |  designed by ANTIDOTE